قفل یعنی که کلیدی هم هست

  قفل یعنی که کلیدی هم هست● بحران هویت نوجوانان را چگونه تدبیر کنیم؟
پدر و مادر بودن شامل آموزش، پرورش و هدایتی است که در نهایت فرزندان را قادر می‌سازد که خودشان بتوانند در زندگی‌شان تصمیم‌های مناسبی اتخاذ کنند.
‌ کلثوم مدرسی
همه بر این باوریم که بهترین دوران زندگی هر فردی، نوجوانی است ولی‌این دوران مشکلات خاص خود را نیز داراست. به‌این معنا که مشکلات دوره نوجوانی مختص هیچ ملت و مردم خاصی نیست و برای تمام مردم در همه جای دنیا وجود دارد.
● رنج‌ها و گنج‌ها
آیا تا به حال به طور جدی به‌این موضوع فکر کرده‌اید که فرزند نوجوان شما در بزرگسالی چه شخصیت و منشی خواهد داشت؟ شما هم احتمالا مثل بیشتر پدر و مادرهای دیگر بارها و بارها به‌این موضوع ‌اندیشیده‌اید و در مواقعی، از یک طرف هزاران امید و آرزو در ذهن‌تان شکل گرفته است و از طرف دیگر، نگرانی‌هایی هم ذهن‌تان را مشغول کرده است.
عوامل زیادی بر‌آینده نوجوان شما تأثیر می‌گذارند و سلامتی او را تهدید می‌کنند. مثلا عواملی که شخصیت نوجوان شما را شکل می‌دهند عبارتند از صفاتی که به صورت وراثتی کسب می‌کند، خانواده و جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کند و آموزش و مراقبتی که پدر و مادر برایش فراهم می‌کنند.
از آنجایی که نمی‌توان خصوصیات وراثتی را عوض کرد و یا نمی‌توان همه دنیا را تغییر داد، پس خانواده نوجوان‌ یک عنصر تعیین کننده در سرنوشت اوست و به همین دلیل، وظیفه مهمی به عهده ما است.
به عنوان پدر و یا مادر، می‌توان به نوجوانان کمک نمود که خود را با مراحل رشدش وفق دهد، می‌توان دنیا را برایش معنی کرد و او را از خطرات احتمالی در سر راهش آگاه ساخت و برایش الگویی مناسب بود.
دائما باید خود را معلم فرزندان خود بدانیم. پدر و مادر خوب به فرزند خود یاد می‌دهند و می‌فهمانند که یک انسان منحصر به فرد است، عمیقا دوست داشته می‌شود و شایسته شاد بودن است که ‌این احساس‌ها می‌توانند یک عمر دوام داشته باشند.
پدر و مادر بودن شامل آموزش، پرورش و هدایتی است که در نهایت فرزندان را قادر می‌سازد که خودشان بتوانند در زندگی‌شان تصمیم‌های مناسبی اتخاذ کنند.‌این کار مخصوصا در مورد نوجوان‌ها، کار سختی است.
هیچ آموزشگاهی هم وجود ندارد که بتواند شما را برای انجام ‌این کار هدایت کرده و راه سالم زندگی کردن را نشانتان دهد اما خوشبختانه با یک فرآیند معمولا تدریجی و طبیعی، آمادگی لازم برای انجام دادن‌ این کار را کسب می‌کنید. یک فرد بالغ، یک باره پدر یا مادر یک نوجوان نمی‌شود و در بیشتر موارد، کسانی که پدر و مادر یک نوجوان هستند، قبلا بچه کوچکی داشته‌اند که حالا بزرگ شده و به‌این نوجوان پیچیده و اغلب دلپذیر تبدیل شده است.
نکته مهمی ‌که پدر و مادر یک نوجوان باید بدانند‌ این است که نوجوانی زمان ظهور و شکل‌گیری شخصیت و هویت نوجوان و تعیین کننده خط مشی رفتاری وی درآینده است. پس پدر و مادر باید بدانند که فرزندان مرتکب‌ اشتباه خواهند شد و حتی در آن مواقع نیز - به علت شکل‌گیری شخصیتشان - باید دوست داشته شوند و از آنها حمایت شود. باید درباره راه‌های مختلفی که وجود دارد با آنها صحبت و کمک شوند تا تصمیمات بهتری بگیرند.
از گفتن <نه> به آنها نباید ‌ترسید. اولیا، برای تصمیم‌هایی که می‌گیرند باید برای آنها دلیل بیاورند و از آنها توقعی بیشتر از آن چیزی که واقعا می‌توانند انجام دهند، نداشته باشند.
● تأثیر امکانات بر سلامت نوجوان
بدیهی است که اولیا دوست دارند بهترین محیط و امکانات را برای نوجوانان خود فراهم کنند و می‌خواهند آنها را از آسیب‌های جسمی‌ و روحی در امان نگه دارند و نیز آنها فردی مستقل و مسوول، آگاه بار آورند. واقعیت‌این است که والدین گذشته از نگرانی‌ها و دلواپسی‌، وظیفه‌ای خوب و زیبا برعهده دارند و بهترین غرور و افتخار هر پدر و مادری این است که فرزندشان به جایی رسیده است.
بله، طی دوران نوجوانی فرزندانتان، روزهای مشکلی را پشت سر خواهید گذاشت اما لذت‌ها و خوشی‌هایی هم هست و برای بیشتر پدر و مادرها،‌این نکات مثبت از مسائل منفی خیلی بیشتر است. علاوه بر‌این، دوره‌های سخت و مشکل‌ تربیت یک نوجوان می‌تواند اجر و ثمر نیکویی به دنبال داشته باشد.
● سنین نوجوانی
متخصصان اطفال نوعی طبقه بندی کلی را مطرح می‌کنند، به‌این صورت که به سنین ۱۰ یا ۱۱ تا ۱۴ سالگی در دخترها و ۱۲ تا ۱۵ سالگی در پسرها <اوایل نوجوانی> و به دو سال پس از آن <اواسط نوجوانی>، وادامه‌این سنین تازمان شروع جوانی را <اواخر نوجوانی > می‌گویند. در همان زمانی که یک جنبه از فرد ممکن است در حال رشد و تکامل باشد شاید جنبه دیگری از مسیر طبیعی رشد عقب بماند. مثلا ممکن است دختری در ۱۳ سالگی هنوز فرآیندهای فکری چنان کاملی نداشته باشد. او ممکن است هنوز نتواند مثل یک فرد بزرگسال استدلال کند و‌این امر می‌تواند مشکل آفرین باشد.
از نوجوانی که در اوائل نوجوانی است با هر مقدار رشد جسمی، نمی‌توانید توقع داشته باشید مثل کسی که در سال آخر دبیرستان درس می‌خواند فکر و عمل کند.
● انزوا
در دوران نوجوانی گاهی عوامل متعدد دست به دست یکدیگر می‌دهند و باعث می‌شوند که نوجوان کم کم از بقیه خانواده فاصله بگیرد.‌این امر می‌تواند برای بعضی والدین واقعا ناراحت کننده باشد اما‌این اتفاق طبیعی و ضروری است.‌این که یک نوجوان میان خودش و اعضای خانواده‌اش مقداری فاصله‌ایجاد کند، به معنی کنار گذاشتن آنها نیست.‌این مسأله فقط یک مرحله از تغییر و تحولات طبیعی یک نوجوان‌ است و برای افزایش استقلال و مسئولیت پذیری او در برابر تصمیم‌ها و رفتارهای شخصی‌اش، سودمند است.‌این کار گامی‌طبیعی و اجتناب‌ناپذیر به سمت تکامل است و نمی‌توان آن را مضر در سلامتی نوجوان دانست.
● رموز تربیت نوجوانان
▪ برای بروز اختلاف نظرها آمادگی داشته باشید: بیشتر اعضای خانواده، راه و رسم زندگی‌شان مثل همدیگر است و اغلب،‌این موضوع را امری طبیعی و عادی تلقی می‌کنند. در خانواده شما ممکن است قبل از نوجوانی فرزندتان هم بحران‌هایی وجود داشته باشد. اما مشکلی برای خانواده‌ایجاد نگردد اما زمانی که کودک به سن بلوغ می‌رسد، اوضاع عوض می‌شود. برای بعضی والدین نوجوان‌شان مثل فردی غریبه است که انگار تازه وارد خانواده شده و آنها مجبورند از اول سعی کنند با او رابطه برقرار کنند. چیزی که بازهم اوضاع را بدتر می‌کند،‌این است‌که خصوصیات نوجوان‌ روز به روز و حتی ساعت به ساعت، تغییر می‌کند.
این تغییرات غیرقابل پیش بینی ممکن است مرتبا کاسه صبر والدین را لبریز کنند اما آنها علاوه بر‌اینکه نباید ناامید شوند، برای‌ایجاد یک رابطه مثبت با نوجوانان خود، به شکلی دوطرفه و با کمک دیگران باید تلاش کنند. همه اعضای خانواده با‌این مسأله درگیرند و باید به سلامت گذراندن‌این دوران نوجوانی کمک نمایند.
‌▪ ‌‌والدین باید آماده محک زدن خود توسط نوجوان باشند:
نوجوان‌ها در اوایل و اواسط نوجوانی، میلی قوی و البته طبیعی به کسب استقلال دارند اما در بیشتر موارد، پدر یا مادر، یا هر دوی آنها با آزادی‌هایی که درخواست می‌شود موافق نیستند. نوجوان‌ها حتی در مواقعی که می‌دانند عقاید و درخواست‌هایشان قابل قبول نیست، باز هم نیاز دارند که از طریق محک زدن والدین، پی به محدودیت‌هایی ببرند که برایشان وضع شده است.
بسیاری از نوجوان‌ها، عقاید اعضای خانواده‌شان را در مورد برخی مسایل مانند آداب و سنن، جایگاه پول و مادیات در زندگی،... زیر سؤال می‌برند. بنابراین باید آمادگی مقاومت وی را در برابر‌این عقاید داشت.
در عین حال لازم است برای درست بارآمدن و‌تربیت سالم نوجوانان، در خیلی از زمینه‌ها قاطع بود، احتمالا مواردی دیگر برای کوتاه آمدن وجود دارد. رفته رفته که نوجوان بالغ می‌شود، عاقلانه است که هر جا امکانش بود، به او اجازه داد بر زندگی خودش کنترل بیشتری داشته باشد.
گاهی اوقات پیش می‌آید که نوجوانان، در مورد باورهای مذهبی با پدر و مادرشان درگیر می‌شوند در چنین مواردی برای شکل گیری صحیح هویت آنها باید مقداری آزادی به نوجوان داده شود.
هر چند که‌این امر ممکن است احتمالا کمی‌طول بکشد اما در صورتی که والدین روی عقاید خود تعصب نشان دهند و پافشاری کنند ممکن است برای همیشه او را طرد کنند.
▪ والدین باید برای طرد شدن‌های موقتی آماده باشند:
گاهی حتی بدون‌ اینکه برخورد بزرگی در خانواده رخ داده باشد، بیشتر نوجوان‌ها، گه گاه پدر یا مادرشان یا هر دوی آنها را طرد می‌کنند. بیشتر اوقات نوجوان‌ها فقط به‌ این نیازدارند که ببینند آیا می‌توانند بدون راهنمایی پدر ومادرشان روی پای خودشان بایستند؟ خیلی وقت‌ها یک نوجوان به طور گذرا یکی از والدینش را طرد می‌کند و با دیگری که اغلب از جنس مخالف است، رابطه نزدیکی برقرار می‌کند.
زمانی که‌این وضعیت پیش می‌آید، اغلب با نزدیک شدن بیشتر نوجوان به والد مورد علاقه، امکان‌ ایجاد یک شکاف واقعی در خانواده وجود دارد. اگر طرد شدن والدین توسط نوجوان شدت یابد، معمولا لازم است که در ‌این‌باره با افراد متخصص مشورت شود تا تأثیری بر سلامت و هویت‌ آینده وی به جا نگذارد.
▪ والدین باید انعطاف پذیر باشند:
نباید تمام اختلاف‌های نوجوان‌ها با والدین‌شان، به بحران‌هایی بزرگ تبدیل بشوند. به عنوان یک پدر یا مادر، لازم است قابل انعطاف بود و به نوجوانان اجازه داد که <در محدوده حد و حدودش> به آزمایش، بررسی و‌ ایجاد ارتباط بپردازد؛ یعنی مثل یک کش، به نوجوان اجازه داد بدون گسسته شدن یک کمی‌فاصله بگیرد. در مقابل میل او به استقلال از خود باید کمی‌تحمل نشان داد. در عین حال باید والدین روی‌ اینکه نوجوان تا کجا می‌تواند برود کنترل داشته باشند چون نوجوان هنوز در حال رشد است.
▪ والدین نباید همه چیز را جدی بگیرند:
نوجوان‌ها تند و تیز هستند. در زندگی خود همه چیز را فوری و حیاتی می‌دانند. با‌این حال، والدین با توجه به تجربه بیشتری که در زندگی کسب کرده‌اند، اغلب می‌توانند تشخیص بدهند مسائلی که به نظر آنها بحران‌های بزرگی هستند، در واقع اهمیت چندانی ندارند اما با وجود‌این، نباید طرز فکرشان را مسخره کرد و به جای آن، تا جایی که امکانش هست باعث رشد صحیح نوجوان شد.
والدین، یگانه سازنده تصوری هستند که آنها از خودشان دارند و تأمین کننده تأییدی هستند که نوجوانان به آن احتیاج دارند تا بتوانند احساس کنند که منحصر به فرد و لایق شاد زیستن هستند.در خیلی از موارد، صرف گذشت زمان، باعث مرتفع شدن بحران‌های موجود در زندگی نوجوان‌ها می‌شود و معمولا اقدام دیگری برای حل‌ این مسائل ضرورت ندارد. باید با نوجوانان درباره احتمالات موجود واحساسات او صحبت کرد و هروقت تصمیم عاقلانه‌ای گرفت، از او حمایت کرد. حرف آخر‌اینکه برای هر چه بهتر و سالم‌تر ‌تربیت یافتن نوجوان و شکل گیری درست هویت نوجوانان، باید صبور بود.
● خلاصه
در خلال دوره نوجوانی، باید بزرگسالان دو حقیقت مهم را در ذهن داشته باشند:
▪‌‌ اول‌ اینکه نوجوان، به سرعت تغییر می‌کند و برای وفق دادن خود با ‌این تغییرات لازم است فردی را قبول داشت و با او سازگار شد و تحمل کرد که از لحظه‌ای به لحظه دیگر، همان فرد قبلی نیست.
▪ دوم ‌اینکه لازم است توجه شود که برای خود بزرگسالان نیز در ‌این دوره چه اتفاقی در حال وقوع است. بیشتر پدر و مادرها، در زمانی که نوجوان‌شان دبیرستان را‌ ترک می‌کند، در میانسالی قرار دارند و نه تنها درباره آینده نوجوان‌شان بلکه درباره خودشان هم نگرانی‌هایی دارند. این مرحله از زندگی بزرگسالان، در واقع مشابه دوران بلوغ نوجوان‌هاست..
‌این دوره، حدودا بین چهل تا پنجاه سالگی است و در‌این زمان، حس می‌شود که جوانی و انرژی گذشته وجود ندارد. از طرفی به عنوان والد، در حال گذر از یک مرحله مربوط به خود بوده و‌این مسأله می‌تواند رابطه والد را با نوجوان تحت تأثیر قرار دهد
▪ باید به‌خاطر داشت که نوجوان در‌این زمان و هر زمان دیگر به والدین نیاز دارد و اگر خواهان به سلامت عبور کردن نوجوان از‌این مرحله باشیم در هیچ شرایطی نباید پشت او را خالی کنیم، حال یا با کمک مشاور یا افراد متخصص و یا توان و درایت خود پدر و مادر..

/ 12 نظر / 23 بازدید
نمایش نظرات قبلی
sina

سلام دوست من اپم خوش حال میشم که یک سر بیای پیش ما[گل] sin3game.persianblog.ir نظر یادت نره.

انسان

چرا از اون طرفها دیگه نمیای داداشی کوچک[نیشخند][قهقهه][خنده]در اصل باید بگم پسرم[قهقهه][قهقهه]

انسان

پس این عکس خودت است داشتی به پایان نامه فکر میکردی[قهقهه][قهقهه][قهقهه][قهقهه][قهقهه][قهقهه]نوه موفق شدی[نیشخند]

مریم

گاهی هیچ کس را نداشته باشی بهتر است . . . باور کن بعضی ها تنها ترت میکنند . . .

انسان

[کلافه][کلافه][کلافه][گل]

حميرا

قفل يعني كليدي هم هست كاملا قبول دارم

شرکت سایت ساز

با سلام، آیا می خواهید دارای سایت مستقل و حرفه ای شوید؟ آیا می خواهید زحماتی که برای وبلاگ خود می کشید از بین نرود و به نفع صاحبان سایت های ایجاد وبلاگ نشود و برای خودتان بماند؟ آیا می خواهید از دنیای مبتدی وبلاگ خارج شده و به دنیای حرفه ای سایت واردشوید و با گسترش سایتتان از آن کسب درآمد کنید؟ آیا می خواهید بدون داشتن دانش برنامه نویسی و دانش راه اندازی هاست وارد دنیای حرفه ای سایت شود؟ آیا می خواهید با کمترین هزینه ممکن دارای یک هاست یک دامنه رایگان و قالب حرفه ای و مدرن سایت شوید؟ آیا قیمت های سرسام آور سایت های ایجاد هاست از ورود شما به دنیای حرفه ای سایت جلوگیری کرده است؟ آیا می خواهید فقط با قیمت 7000 تومان همه امکانات بالا را یک جا دریافت نمایید؟ آیا میدانید که این امکانات نیاز به تمدید ماهانه یا سالانه ندارند و شما فقط با یک بار خرید ، سایت را برای همیشه از آن خود می کنید؟ آیا میدانید تمام کار های راه اندازی سایت ازجمله راه اندازی هاست و نصب مدیریت محتوای جوملا و قالب های آن توسط شرکت سایت ساز انجام می گیرد و شما با سفارش سایت فقط می بایست سایت را با سلیقه خود طراحی و مدیریت کنید؟ عجله نکنید!!! قبل

انسان

پایان نامه [نیشخند]چی[نیشخند]شد[نیشخند][گل]

اسمان ابي

دوست من سلام عالي بود ممنونم از شما[قلب]